Lomat alkavat olla takanapäin ja katseet kääntyvät jo syksyyn. Tulevat kuukaudet tuovat mukanaan jälleen paljon messuja ja projekteja niin Suomessa kuin maailmallakin.
Syksyn messukausi tuo tutut tapahtumat takaisin
Syyskuu käynnistyy vauhdilla. Helsingissä järjestettävä Habitare kokoaa jälleen yhteen sisustamisen ja rakentamisen alan toimijoita, ja syyskuussa tavataan myös terveysalan tapahtumissa, kuten Hyvä Ikä -messuilla ja Sairaanhoitajapäivillä.
Syksyn messukalenterissa on myös esimerkiksi Tampereen Alihankinta ja Helsingin FinnBuild. Loppusyksystä messukausi jatkuu muun muassa Electronica-messuilla Münchenissä sekä useissa kotimaisissa terveys- ja lääketieteen alan tapahtumissa.
Messuille lähdetään myös Suomen rajojen ulkopuolelle
Myös kansainvälisillä messuilla riittää tekemistä. Syksyn aikana Signan suunnittelemia ja/tai toteuttamia messuprojekteja nähdään esimerkiksi IBC Amsterdamissa, ERS Congressissa Barcelonassa, IAA Transportationissa Hannoverissa, TFWA World Exhibitionissa Cannesissa ja Electronica-messuilla Münchenissä.
Kansainvälisessä messuprojektissa korostuvat hieman eri asiat kuin kotimaan tapahtumissa. Kun osasto pitää saada suunnitellusti perille toiselle puolelle Eurooppaa ja valmiiksi tiettyyn aikaan, aikataulutus, logistiikka ja ennakointi korostuvat entisestään.
On kiinnostavaa nähdä, kuinka erilaisiin ympäristöihin ja eri toimialojen tapahtumiin samat perusasiat taipuvat. Jokaisessa projektissa lähtökohdat, tavoitteet ja tilat ovat omanlaisensa.
Vieläkö etsit kumppania syksyn messuille?
Vaikka syksyn messukausi on jo käynnistymässä, kaikki messuprojektit eivät tietenkään ole vielä ohi. Jos oman yrityksen messuosasto on edelleen suunnittelematta tai tarvitset kumppania toteutukseen, ota yhteyttä Siniin tai Niklakseen.
Lue myös:
Mitä kannattaa huomioida kansainvälisille messuille osallistuttaessa?
